Image

Stało się – 5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci dobiegł końca. Miesiące intensywnych przygotowań zostały zwieńczone bogatym w wydarzenia i pełnym wrażeń tygodniem.

20 spektakli granych w ciągu ośmiu dni na wszystkich scenach WTL zgromadziło łącznie ponad 2760 widzów. W 29 bezpłatnych warsztatach z różnych dziedzin sztuki wzięło udział w sumie 565 uczestników w wieku od 6 miesięcy (ZABAWY Z GRAWITACJĄ) do samych dorosłych (POKÓJ DZIECIŃSTWA, POTENCJAŁ ZABAWY). Wydarzenia specjalne - PANEL DYSKUSYJNY poświęcony sztuce dzieci, prowadzony przez Weronikę Idzikowską oraz BAJKOWANIE - seans z bajkami kliszowymi i muzyką na żywo, w wykonaniu Patryka Zakrockiego i Kaliny Zakrockiej cieszył się zainteresowaniem ponad 100 osób.

Serdecznie dziękujemy tym, bez których to wszystko nigdy by się nie udało: patronom honorowym, partnerom medialnym, prowadzącym warsztaty, wspaniałym wolontariuszom oraz wszystkim pracownikom teatru!

Co się działo na 5. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci?

Za nami pierwszy dzień 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci - były warsztaty STRACH MA WIELKIE OCZY i premiera spektaklu BABCIA NA JABŁONI w reżyserii Jarosława Kiliana. Dziękujemy za oficjalne otwarcie dyrektorom WTL oraz panu Jackowi Sutrykowi. Dzisiaj szykujemy się na spektakle KUUKI w reż. Alicja Morawska-Rubczak (Art Fraction Foundation, Poznań) oraz KRÓL MACIUŚ PIERWSZY w reżyserii (Teatr Lalek Banialuka Bielsko-Biała). Przed nami także warsztaty w ramach Ogrodu Sztuk JEDEN DZIEŃ, bawMY się!, STRACH MA WIELKIE OCZY, IMPROWIZACJA RUCHOWA, POKÓJ DZIECIŃSTWA. Przy scenie letniej można znaleźć naukowców z programu Bezpieczniki Taurona, na stoisku czekają doświadczenia i ekspertymenty.

Fot.K.Krukowski

Za nami drugi dzień 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Zaczęliśmy spektaklem KUUKI, koprodukcją Art Fraction Foundation i JIENKYO w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak, który zabrał najnajmłodszych widzów w POWIETRZE. Dużą Sceną całkowicie zawładnął KRÓL MACIUŚ PIERWSZY z Teatru Lalek Banialuka w reż. Konrada Dworakowskiego. Równolegle w Ogrodzie Sztuk odbywały się warsztaty komiksowe, teatralne i plastyczne. Dziękujemy wszystkim, którzy byli dziś z nami!

fot. Karol Krukowski

Jesteśmy na półmetku 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Za nami bardzo intensywna niedziela. Zaczęliśmy naszą DŻUNGLĄ w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak. Z serca Amazonii przenieśliśmy się do średniowiecznej Polski, żeby zobaczyć KRZYŻAKÓW z gdańskiego Miejskiego Teatru Miniatura w reż. Jakuba Roszkowskiego. W tym samym czasie w plenerze trwał Ogród Sztuk, a w nim warsztaty komiksowe, ruchowe i teatralne. W trakcie zajęć kulinarnych z Moniką Kucią powstała ogromna mandala z warzyw i dzikich roślin jadalnych. Po południu rozpoczął się DZIECIĘCY PANEL DYSKUSYJNY, podczas którego siedmioro młodych twórców rozmawiało o sztuce.
Wieczór należał bezdyskusyjnie do Kazia Sponge, który swoim pierwszym spektaklem ESTRADOWY WYCIERUS doprowadził do łez śmiechu nie tylko publiczność, ale i twórców - Annę Makowską-Kowalczyk i Grzegorza Mazonia. Działo się! Dziękujemy wszystkim, którzy byli, są i będą z nami.

fot. Karol Krukowski

Piąty dzień 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci zaczęliśmy W KOLE, do którego zaprosiliśmy kilkulatki wraz z rodzicami. Spektakl w reż. Bartosza Kurowskiego przyjechał do nas z Teatru Miejskiego w Gliwicach. Starsze dzieci zobaczyły OPOWIEŚCI Z NIEPAMIĘCI z poznańskiego Teatru Animacji w reż. Dudy Paivy, a po spektaklu miały okazję spotkać się z twórcami - rozmowę poprowadził jak zawsze Hubert Michalak. Po południu na wróciła do nas najnajmłodsza widownia, dla której zagrał czeski teatr Naivni Divadlo Liberec. Przedstawienie O BARANKU, KTÓRY SPADŁ Z NIEBA wyreżyserowała Michaela Homolová.
Piękna pogoda sprzyjała twórcom i pedagogom, prowadzącym warsztaty w Ogrodzie Sztuk. Tym razem dzieci przekonały się, że matematyki można się uczyć za pomocą obrazu - pomógł im w tym Jakub Jernajczyk. Razem z Daniel Chmielewski stworzyły komiks, do którego można wejść. Udały się także na do siąsiedniej Renomy, ale nie na zakupy, tylko wspólnie z Alicja Abramowicz tropić sztukę! Grupa przedszkolaków podjęła się niełatwego zadania, by nauczyć Robert Romanowicz rysować. Podobno się udało.
Przed nami jeszcze trzy równie intensywne dni - do zobaczenia!

fot. Karol Krukowski