Image

KRÓL MACIUŚ PIERWSZY

Teatr Lalek Banialuka
im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

2.06 | 15:00
Duża Scena
*po spektaklu spotkanie z twórcami

wiek: 10+

purple circle 65 min.

purple circle 25 zł N / 22 zł U / 20 zł G 

Image

Kiedy Maciuś zostaje Królem szybko przychodzi mu zmierzyć się z wyzwaniami jakie niesie ze sobą konieczność sprawowania władzy. Świat pod jego rządami budowany jest w opozycji do świata dorosłych. Rodzą się jednak pytania: czy świat dorosłych jest gotowy na rządy dzieci i czy dzieci w ogóle mogą być gotowe na rządzenie światem dorosłych?

Niekonwencjonalna inscenizacja „Króla Maciusia Pierwszego” Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego jest próbą skonfrontowania klasycznej historii ze współczesnością. Budowana za pomocą obrazów opowieść o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły, odbiega od tradycyjnego, opartego na fabule sposobu narracji. W spektaklu pada niewiele słów, mimo to widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.

Ulubioną zabawą młodego Henryka Goldszmita, później znanego jako Janusz Korczak, było podobno układanie klocków. Możliwości, jakie stwarzają te proste bryły, są niekończącą się pożywką dla wyobraźni i twórczego myślenia. I właśnie takie formy stały się podstawą scenografii Mariki Wojciechowskiej. Animowane przez aktorów minimalistyczne bryły przybierają rozmaite funkcje i w płynny sposób ilustrują kolejne wydarzenia.

Adaptacja, reżyseria: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Klimek
Ruch sceniczny: Anatoliy Ivanov
Projekcje wideo: Michał Zielony

Obsada:
Władysław Aniszewski
Mateusz Barta
Małgorzata Bulska
Konrad Ignatowski
Magdalena Obidowska
Ziemowit Ptaszkowski
Ryszard Sypniewski
Dagmara Włoszek
oraz Piotr Tomaszewski jako Duch Ojca i Franek Ignatowski – głos dziecka