Image

MANDALA

warsztaty kulinarne

prowadząca
Monika Kucia

3.06 | 12:00
Ogród Staromiejski

wiek: 6+

purple circle 120 min.

wstęp wolny
wymagana rezerwacja miejsc

rezerwacja telefoniczna 
T: 71 / 335 49 11 / 12 / 49

Komunikaty, które dzieci słyszą siedząc przy stole, są z reguły opresyjne – to w większości nakazy i zakazy: "nie baw się jedzeniem!”, „siedź prosto, nie garb się”, „nie mów z pełną buzią!”, „zjedz mięso, ziemniaki zostaw”, „szybciej, bo stygnie”, „nie odejdziesz od stołu, dopóki nie zjesz!” A gdyby to odwrócić i pozwolić dzieciom wreszcie POBAWIĆ SIĘ PRZY STOLE?
ZABAWA PRZY STOLE to bardzo nietypowe warsztaty kulinarne zorganizowane wokół tematu mandali - jako metafory obfitości, wiecznego powrotu, koła, rośnięcia i zmniejszania się, symbolu misternej konstrukcji, która znika, jest dekonstruowana. Najpierw będzie to mandala z produktów spożywczych budowana przez grupę, potem – mandale do zjedzenia, budowane indywidualnie lub w parach dziecko-opiekun.

Madala w tybetańskim tłumaczeniu to "krąg", "centrum", "to, co otacza". Stworzymy symboliczny środek wszechświata w Ogrodzie Staromiejskim z lokalnych, sezonowych warzyw. Ta kulinarna akcja ma uhonorować płody ziemi i pracę rolników, i zwrócić uwagę na to, jak ważne jest zdrowe jedzenie w zgodzie z rytmem natury. Tworzenie mandali zaś jest rodzajem medytacji, nauką oddechu i rytmu. Zapraszamy do wspólnej pracy i nowego spojrzenia na siebie, pokarm, wspólnotę i planetę.Dzieci będą mogły zrobić także swoje małe jadalne mandale, które zjedzą same lub podarują komuś bliskiemu. Najważniejsza jest intencja.

Warsztaty poprowadzi Monika Kucia, dziennikarka i kuratorka kulinarna, performerka wydarzeń artystyczno-kulinarnych (http://sialababamak.pl).

Partnerzy Milejowe Pole, Europlant, Onix

Konstruowanie mandali unaocznia, jak chaos jest w stanie przyjąć całkowicie harmonijną formę. Mandala buddyjska to przede wszystkim harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia cztery strony świata czyli to co jest połączone z ziemią i człowiekiem i jego sferą wewnętrzną. Obie figury współgrają harmonijnie w mandali, obie wychodzą z jednego punktu, który jest jednocześnie końcem i początkiem wszystkiego. Na wschodzie mówi się, że mandala jest kwadraturą koła.

UWAGA

Informujemy, że podczas warsztatów może być przeprowadzana rejestracja foto i video do celów dokumentacyjnych i promocyjnych Wrocławskiego Teatru Lalek. Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w zajęciach oraz prac wykonanych podczas zajęć. Udział w warsztatach jest jednoznaczny ze zgodą na ich publikację (na stronach internetowych, w social mediach, w mediach). Zgoda jest nieodpłatna i nie jest ograniczona czasowo ani terytorialnie.